غذاهای هندوستان

غذاهای هندی، از سمبوسه تا مرغ تنوری

غذاهای هندی یکی از مشهورترین چیزها درباره‌ی هند است. غذاهای این کشور پر از ادویه و تند هستند و شاید به مزاج برخی از ما ایرانی‌ها خوش نیایند. اما بسیاری از هموطنان شرقی و جنوبی ما به دلیل این که شرایط اقلیمی مشابهی با هند دارند، غذاهایی پرادویه و تند مصرف می‌کنند. اگر شما هم جزو طرفداران غذاهای پرادویه و هندی هستید، همراه فضاگشت باشید تا با بهترین غذاهای هند آشنا شوید.

کشور هند برای تمامی گردشگران چیزی شگفت‌انگیز دارد و همه‌ی افراد را باسلیقه‌های مختلف، مانند دوستدارن طبیعت، جنگل، دریا کوهنوردان، راضی نگه می‌دارد. اما هند برای خوش‌خوراک‌ها هم، غذاهای متنوعی دارد و کسانی که عاشق ادویه و طعم‌های مختلف هستند، می‌توانند با سفر به هند مسافرت فوق‌العاده‌ای را تجربه کنند؛ آشپزی هندی یعنی هنر ترکیب ادویه‌ها و طعم‌های مختلف. در سفر به این کشور خواهید دید که از هر ۱۰۰ مایل، فرهنگ غذایی مردم عوض می‌شود. در این مقاله سعی می‌کنیم به معرفی غذاهایی بپردازیم که میان ایرانی‌ها پرطرفدار است و هنگام سفر به هند می‌توانید این غذاها را بچشید:

بریانی

بریانی هند

بریانی یکی از محبوب‌ترین غذاهای هندی است که با برنج، ادویه‌ها و طعم‌دهنده‌های مختلف مانند زعفران و گوشت گوسفند یا مرغ درست می‌شود. این غذا بیشتر در منطقه‌ی حیدرآباد پخته می‌شود و آن را به عنوان یک شام خانوادگی صرف می‌کنند. برای ما ایرانی‌ها که برنج جزو اصلی‌ترین رژیم‌های غذاییمان است، بریانی می‌تواند گزینه‌ی مناسبی باشد.

پاوباجی

پاوباجی هند

این غذا شامل نان کره‌ای (پاو) و گیاه کاری (باجی) است که با پیاز خردشده و کمی لیموترش سرو می‌شود. این غذا را همه‌جا می‌توانید پیدا کنید و برای صبحانه مناسب است.

دسا (Dosa)

دسا هند

این غذا با خمیر برنج درست شده و با سامبار (نوعی خورش سبزی است که عدس و تمبر هندی نیز دارد) و نوعی چاشنی نارگیل سرو می‌شود. دسا خیلی راحت آماده می‌شود و اگر دوست دارید صبحانه‌ی مفصلی نوش جان کنید، این غذا گزینه‌ی مناسبی است.

چول باتور

چول باتور هند

چول باتور نوعی غذای پنجابی است که با نخود و ادویه‌ی کاری پخته شده و با نان سرخ شده سرو می‌شود. این غذا را به عنوان یک غذای خیابانی در سراسر هند، مخصوصا مناطق شمالی آن می‌توانید پیدا کنید و برای تمامی وعده‌های غذایی مناسب است.

سمبوسه

سمبوسه هندی

شاید سمبوسه معروف‌ترین غذای هندی در ایران باشد. همه‌ی ما ایرانی‌ها با این غذا آشنا هستیم و در گوشه و کنار کشور، همه نوع سمبوسه تهیه می‌شود. این غذا در هند هم بسیار طرفدار دارد و بیشتر به عنوان عصرانه مورد استفاده قرار می‌گیرد. در هند در داخل نان‌ها سیب‌زمینی با پیاز، نخودفرنگی، نعناع یا چاشنی گوجه‌فرنگی می‌گذارند و به شکل مثلث تا کرده و در تابه سرخ می‌کنند. شاید سمبوسه قدیمی‌ترین صبحانه‌ی شناخته‌شده در هند باشد و امروزه می‌توانید این غذا را در سراسر جهان پیدا کنید.

مرغ کره‌ای

مرغ کره ای هندی

مرغ کره‌ای یک غذای کلاسیک هندی است که می‌توانید آن را در تمامی رستوران‌های هند و رستوران‌های هندی سراسر دنیا پیدا کنید. این غذا هم با مرغ استخوان‌دار و هم بدون استخوان سرو می‌شود. برای تهیه‌ی این غذا، مرغ را به مدت یک شب داخل ماست و مخلوطی از ادویه‌ها می‌خوابانند و با سس مخصوص کره، پوره‌ی گوجه‌فرنگی و چندین نوع ادویه می‌پزند که به این غذا طعم بسیار مطبوعی می‌دهد. ادویه‌ی مرغ کره‌ای بیش از دیگر غذاهای هندی است و برای افرادی مناسب است که عاشق ادویه‌جات هستند. این غذا در هند و حتی سایر کشورها بسیار طرفدار دارد.

کوفته‌ی مالای

کوفته مالای هندی

کوفته در ایران بسیار طرفدار دارد و کمتر کسی است که این غذا را دوست نداشته باشد. در هند هم نوعی کوفته وجود دارد که ادویه‌ی آن نسبت به سایر غذاها کمتر است، پس می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای ما ایرانی‌ها باشد. این غذا بدون گوشت تهیه می‌شود و برای گیاهخواران هم مناسب است. برای درست کردن کوفته‌ی مالای، توپ‌های کوچکی که از سبزیجات درست شده است را کاملا سرخ می‌کنند و در سس خامه‌ای کاری می‌ریزند. این غذا بیشتر در شمال هند مصرف می‌شود و یکی از غذاهای هندی پرطرفدار در جهان است.

مرغ تنوری

مرغ تنوری هند

از دیگر غذاهای لذیذ و مشهور هندی، مرغ تنوری است. برای تهیه‌ی این غذا ابتدا مرغ را چند ساعت در ماست و انواع مختلف ادویه می‌خوابانند و آن را با حرارت بالا و گاهی اوقات در تنور می‌پزند. این غذا بسیار خوشمزه است و ارزش امتحان کردن را دارد.

روگان جوش

روگان جوش هند

این غذا یکی از اصلی‌ترین غذاهای کشمیری است که با گوشت بز یا بره درست می‌شود و در پخت آن از ماست، موسیر و چند ادویه‌ی دیگر مانند فلفل قرمز کشمیری استفاده می‌شود و به غذا رنگ قرمز می‌دهد. این غذا در اصل متعلق به ایران بود و مغول‌ها این غذا را به کشمیر برده‌اند؛ پس حتما غذای خوشمزه‌ای است، چون ریشه در کشور خودمان دارد و با ذائقه‌ی ما سازگار است.

دوکلا

دوکلا هند

دوکلا یکی دیگر از غذاهایی است که به وفور در هند پیدا می‌شود اما اصلیت آن به «گجرات» در پاکستان برمی‌گردد. این غذا از برنج ورآمده و خمیر نخود تهیه می‌شود و به عنوان یک میان‌وعده یا صبحانه‌ی مفصل سرو می‌شود.

مرغ تیکا ماسالا

مرغ تیکا ماسالا

مرغ تیکا ماسالا یکی از غذاهای بسیار خوشمزه‌ی هندی است که تکه‌های مرغ بریان می‌شوند و سپس آن‌ها را داخل سس گریوی (سسی از آب گوشت، آرد و ادویه) می‌ریزند.

بلپوری

بلپوری هند

برنج بوداده به همراه پیاز خردشده، فلفل سبز سرخ‌شده و سبزیجات مواد اصلی این غذا هستند که آن‌ها را در سس تمبر هندی و تند می‌ریزند. این غذا یکی از معروف‌ترین غذاهایی است که به عنوان میان‌وعده در هند استفاده می‌شود.

کباب

کباب

کباب یکی از محبوب‌ترین غذاهای ایرانی است و ما هرجای دنیا هم که برویم، به دنبال کباب‌های آن منطقه می‌گردیم تا طعم آن‌ها را هم بچشیم. در هند نیز انواع مختلف کباب طبخ می‌شود و کباب‌هایی که با سیخ پخته می‌شوند، در همه جای این کشور در دسترس هستند. هندی‌ها با هر گوشتی کباب درست می‌کنند و میان گوشت‌هایی که مربع خرد کرده‌اند، سبزیاجات یا پنیر نیز قرار می‌دهند. این سبزیجات شامل گوجه‌فرنگی، فلفل دلمه‌ای، پیاز یا قارچ است.

کتی رول

کتی رول هند

این غذا نانی (پاراتا) است که درون آن را با کباب، تخم مرغ، سبزیجات و انواع مختلف ادویه پر کرده و به شکل رول درآورده‌اند. معمولا یکی از این رول‌ها برای سیر شدن کافی است.

واداپاو

واداپاو هند

واداپاو را می‌توان دونات هندی نامید که بیشتر در جنوب هند به عنوان یک میان‌وعده مورد استفاده قرار می‌گیرد.  این غذا از جوانه‌ی عدس یا خمیر سرخ‌شده به شکل دونات تهیه می‌شود. واداپاو در بمبئی بسیار طرفدار دارد و اغلب با ترشی سرو می‌شود.

پیاز کی‌کاچوری

پیاز کی کاچوری هند

این غذا یکی از صبحانه‌ها یا عصرانه‌های پرطرفدار در هند است که بیشتر مردم شمالی این کشور پیاز کی‌کاچوری را مصرف می‌کنند. این غذا از سیب زمینی و پیاز درست می‌شود که آن را در نان یا خمیری گذاشته و در روغن زیاد سرخ کرده و با سس نعناع نوش جان می‌کنند.

داهی وادا

داهی وادا

این غذا از کوفته‌های عدس تشکیل شده که با ماست آغشته می‌شود و ترشی آلوچه آن را بسیار خوش‌طعم می‌کند. داهی وادا هم برای ناهار یا هر وعده‌ی غذایی دیگر سرو می‌شود.

ترشیجات

ترشی هندی

اگرچه ترشی غذای اصلی نیست و کنار غذا برای بهتر کردن طعم آن مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما ترشی‌های سبزی و میوه هندی تنوع بسیار زیادی دارد که با لیموترش، آب لیمو یا اسیدلاکتیک مزه‌ی ترشی آن را ایجاد می‌کنند و شهرت جهانی دارند. در این ترشی‌ها حتی ادویه و روغن هم اضافه می‌کنند تا ماندگاری بیشتری داشته باشد. این ترشی‌ها در سراسر هند پیدا می‌شوند.

چات‌نی

چات نی هندی

در هند نوعی چاشنی به نام چات‌نی در غذاها مورد استفاده قرار می‌گیرد که آمریکایی‌ها به آن «سس شیرین انبه» می‌گویند. این سس هم نوع شیرین دارد و هم تند. از این سس معمولا در کنار غذای اصلی استفاده می‌شود و در همه جای هند به چات‌نی دسترسی دارید.

اوتاپام

اوتاپام هند

اگر عاشق پیتزا هستید، در هند می‌توانید پیتزای هندی به نام «اوتاپام» بخورید که نان آن با پیاز و گوجه‌فرنگی پوشیده شده است. هندی‌ها معمولا این غذا را چات‌نی می‌خورند.

نان‌های متنوع هندی

شیرمال

شاید ما ایرانی‌ها عادت به خوردن نان‌های فانتزی نداشته باشیم. در هند می‌توانید نان‌های محلی بسیار خوشمزه‌ای بخورید که شما را از خوردن نان‌های صنعتی نجات می‌دهند. از معروف‌ترین این نان‌ها می‌توان به «پاراتا»، «رومانی روتی» و «شیرمال» اشاره کرد.

کولفی (بستنی هندی)

بستنی کولفی

کولفی بسیتنی هندی است که از هم زدن طولانی‌مدت ‌شیر طعم‌دار روی شعله تهیه می‌شود و طعم بسیار متمایزی دارد.

جالبی (Jalebi)

جالبی هند

این خوراکی از خمیر آرد گندم تهیه می‌شود که شکل آن شبیه زولبیاهای ایران است و بعد از این که آن‌ها را در روغن سرخ کردند، رویش شربت شکر می‌ریزند. جالبی اغلب در شمال هند پخته می‌شود و کسانی که عاشق خوراکی‌های شیرین هستند، می‌توانند در دهلی یا آگرا جالبی نوش جان کنند.

نوشیدنی‌های هند

در هند می‌توانید نوشیدنی‌های مختلفی پیدا کنید اما از آن چه که بیشتر باب میل ایرانی‌ها است، می‌توان به «شیک لاسی»، «شیکانجی» (لیموناد هندی) و «آم پانا» اشاره کرد.

شیک لاسی

شیک لاسی هند

شیک لاسی نوعی نوشیدنی محبوب و سنتی هند است که از ترکیب ماست، آب و دیگر طعم‌دهنده‌های هندی مانند زیره‌ی سبز بوداده به دست می‌آید. این نوشیدنی نوع شیرینی هم دارد که در آن از شکر و قطعات میوه استفاده می‌شود.

شیکانجی (لیموناد هندی)

لیموناد هندی

لیموناد هندی نیز یکی از نوشیدنی‌های سنتی شمال هند است که از لیمو، شربت لیمو، آب زنجبیل، یخ و آب تهیه می‌شود. برخی‌ها به این شربت نمک، زعفران و زیره نیز اضافه می‌کنند.

آم پانا

آم پانا هند

آم پانا هم از انبه‌ی خام، شکر و چندطعم‌دهنده‌ی دیگر درست می‌شود و برای جلوگیری از گرمازدگی بسیار مناسب است. در تابستان که هوای هند بسیار گرم است و حتی باعث مرگ تعدادی می‌شود، این نوشیدنی مانع از کم شدن سدیم کلرید و آهن بدن به علت تعریق زیاد می‌شود. آم پانا اغلب در مناطق شمالی هند مصرف می‌شود و از آن به عنوان درمان اختلالات گوارشی نیز استفاده می‌شود. پس کسانی که شکم‌درد دارند می‌توانند از این نوشیدنی به عنوان دارو استفاده کنند. همچنین آم پانا منبع غنی از ویتامین‌های B1، B2، ویتامین ث و نیاسین است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *