مسجد جامع آگرا

مسجد جامع آگرا

مسجد جامع (Jama Masjid) یکی از معروفترین مساجد هندوستان می باشد که در سال 1648 به دستور شاه جهان ،روبروی قلعه سرخ ، در قسمت دهلی قدیم واقع شده است این مسجد با نام مسجد جمعه هم در بین گردشگران تور هند شناخته می شود و دارای 100 کتیبه سنگی فارسی است و بعنوان یکی از جاذبه های گردشگری هند محسوب می شود.

مسجد جامع آگرا همانند سایر آثار از ماسه سنگ قرمز و سنگ های مرمر که مصالح رایج و بومی منطقه است ساخته شده است و بازدیدکنندگان مسجد جامع همچنین می توانند مقبره صوفی شیخ سلیم که در حیاط مسجد واقع است را ببینند. این مسجد با کاشی های رنگی و کتیبه های خطاطی شده طراحی شده است. نماز در حیاط مرکزی مسجد اقامه میشود. این مسجد که در مقابل قلعه آگرا واقع شده است یکی دیگر از دیدنی های آگرا به شمار می رود.

این اثر ارزشمند به دستور شاه جهان در سال ۱۶۴۸ ساخته شده است و بعد از ساخت به دختر مورد علاقه شاه جهان جهان آرا بیگم اختصاص داده شد. این مسجد را هم همانند سایر آثار این دوره از ماسه سنگ قرمز و سنگ های مرمر که مصالح رایج و بومی منطقه است ساخته شده است. مسجد جامع آگرا هند نام های دیگری همانند مسجد محبوب جامی و یا مسجد جمعه هم دارد و از نظر بزرگی جزو بزرگترین مساجد کشور هند است البته به مراتب از مسجد جامع دهلی کوچکتر است.
وقتی وارد بافت شهری آگرا می شوید دقیقاً روبروی بنای تاریخی قلعه آگرا بنای زیبای مسجد جامع آگرا خود نمایی می کند و ایستگاه راه آهن شهر آگرا در نزدیکی این مسجد واقع شده است. بنایی زیبا از سبک مغولی گورکانی هند که همانند تمامی بناهای مغولی اسلامی ویژگی های معماری مشخصی دارند. تزئینات کاشی های رنگی زیبا و کتیبه های خطاطی شده از ویژگی های این مسجد است. مقبره صوفی شیخ سلیم هم در حیاط این مسجد واقع شده است. که گردشگرانی که از داخل مسجد بازدید می کنند می توانند از این آرامگاه هم که بسیار زیبا ساخته شده است بازدید نمایند.

نقشه گوگل

فیلتر دسته:

فیلتر درجه هتل: