سفر به چیانگ مای

چیانگ‌مای بزرگ‌ترین و مهم‌ترین شهر تاریخی شمال تایلند است و مقصد اصلی اکثر گردشگرانی است که به شمال آمده‌اند. این‌جا یک شهر تاریخی به تمام معنا است و محلی‌های مهربان، بازار‌های غذا، معابد زیبا و مناظر عالی، چیانگ‌مای را به یک شهر ایده‌آل برای سفر تبدیل کرده است. انواع غذاهای خوشمزه‌ی غربی، کافه‌ها و انواع نوشیدنی‌ها در سراسر شهر وجود دارد. با‌این‌حال شهر حالت سنتی و قدیمی خود را نیز حفظ کرده و شما بدون‌شک شیفته‌ی این منطقه خواهید شد، اما از اینکه در این‌جا زمان در دست خودتان است، اطمینان کسب کنید؛ چرا‌که جاذبه‌های فراوان این شهر ممکن است شما را در این شهر گیر بیاندازد!

هزینه‌های معمول

قیمت هاستل‌ها

هزینه‌ی خوابگاه‌ها تنها ۱۲۵ بات است و هزینه‌ی مهمان‌خانه‌ها از شبی ۲۰۰ بات شروع می‌شود. برای اتاقی بهتر و مجهز به تهویه، باید از شبی ۳۰۰ بات به بالا بپردازید. اکثر هتل‌ها و مهمان‌خانه‌ها در شهر قرار دارد. جولیس، مهمان‌خانه‌ی مورد علاقه‌ی من است. مجموعه هتل‌های سوهاسل با‌وجود کمی گران‌تر بودن، بسیار شیک و اروپایی بوده و دارای آشپزخانه‌های بزرگ‌تر، سرویس لباسشویی و تخت‌های راحت‌تر است.

هتل‌ها در چیانگ‌مای

هزینه‌ی هتل‌های ارزان‌قیمت

هزینه‌ی این هتل‌ها از شبی ۴۰۰ بات شروع شده و در صورت ارائه‌ی خدماتی چون آب‌گرم، تهویه‌ی هوا و تخت‌هایی راحت‌تر، بیشتر می‌شود. همچنین از طریق ایر‌بی‌ان‌بی (Airbnb: وب‌سایتی که خانه‌های اجاره‌ای در سراسر جهان ارائه‌ می‌دهد) می‌توانید خانه‌های مختلفی را پیدا کنید؛ خصوصا اگر گروهی سفر می‌کنید و یا به دنبال جایی غیر از هتل برای اقامت هستید. قیمت این خانه‌ها با هتل یکسان است.

هزینه‌ی غذا

چیانگ‌مای  بهترین غذای خیابانی را دارد و هزینه‌ی این غذا‌ها بین ۲۵ تا ۵۰ بات است. اکثر رستوران‌ها برای یک وعده‌غذای کامل به همراه نوشیدنی، ۱۷۰ بات دریافت می کنند. غذاهای غربی نیز از این قیمت شروع شده و بیشتر می‌شود. کافه‌ی دادا، دش، بازار گیت چیانگ‌مای و یک‌شنبه بازار، جاهایی هستند که برای غذا خوردن نباید فراموش کنید.

غذای تایلندی

هزینه‌های حمل و نقل

حمل و نقل در چیانگ‌مای عموما به وسیله‌ی سانگ‌تو (نوعی وسیله نقلیه که دارای دو ردیف است و به عنوان تاکسی مورد استفاده قرار می‌گیرد) انجام می‌شود. کرایه‌ی معمول ۲۵ بات است که در شب به ۳۰ بات نیز می‌رسد. اجازه ندهید با شما گران حساب کنند.

نکاتی برای کم کردن هزینه‌ها

از بازار محلی خرید کنید، از رستوران‌های تجملی دوری کرده و در قسمت قدیمی شهر بمانید! چیانگ‌مای بسته به خودتان می‌تواند ارزان یا گران باشد. در ادامه به دو راه مشخص برای کاهش هزینه‌ها اشاره خواهیم کرد.

تخفیف بگیرید

تقریبا در همه‌ی مغازه‌های این‌جا باید تخفیف بگیرید. از آن‌جایی که چیانگ‌مای مقصد خرید بسیاری از توریست‌ها است، قیمت‌ها در این‌جا بالا است. پس از تخفیف گرفتن اجتناب نکنید.

از سانگ‌تو (تاکسی طبقه‌ای) استفاده کنید

این وسایل نقلیه به‌طور شبانه‌روزی کار کرده و تنها ۲۰ بات برای کرایه دریافت می‌کنند که پس از پیاده‌روی، ارزان‌ترین راه برای رفت‌و‌آمد است. از آن‌جایی که این وسایل در تمام سطح شهر تردد دارند، دیگر دلیلی برای استفاده از تاکسی‌های معمولی نیست.

سانتگ‌تو در چیانگ‌مای

مکان‌های دیدنی و فعالیت‌های مختلف در چیانگ‌مای

از معبد وات‌دوی‌سوتپ (Wat Doi Southeb) و ۳۰۴ پله‌ی آن دیدن کنید

این معبد که در بالای کوه سوتپ واقع شده، معروف‌ترین معبد در تایلند است. در پاگودایی (بت‌کده) که در مرکز آن قرار دارد، اشیایی باستانی و مقدس از بودا وجود دارد. سالیانه هزاران گردشگر و زائر بودایی از سراسر جهان به این‌جا می‌آیند. از این‌جا مناظر اطراف و شهر به خوبی قابل مشاهده است و هرروز در ساعت ۶ عصر می‌توانید به تماشای مناجات راهب بودایی بنشینید. شما با بالا رفتن از ۳۰۴ پله، به معبد می‌رسید، همچنین می‌توانید از واگن‌های ریلی – کابلی نیز برای بالا رفتن استفاده کنید.

معبد وات‌دوی‌سوتپ

از همه‌ی معابد دیدن کنید

در بخش قدیمی شهر، تعداد زیادی معبد قرار دارد که بعضی از آن‌ها در اوج زیبایی، بسیار قدیمی نیز است؛ به‌طوری‌که تاریخ آن‌ها به قرن سیزدهم میلادی بر‌می‌گردد. معابد اصلی که حتما باید از آن‌ها دیدن کنید، عبارتند‌ از وات‌چیانگ‌مای، وات‌پرا‌سینگ، وات‌سوان‌دوک، وات‌چدی‌لانگ و وات‌جت‌یوت.

در بازار شبانه تخفیف بگیرید

چیانگ‌ما مرکز اصلی صنایع دستی در تایلند است و بازار شبانه بزرگترین مرکز عرضه‌ی انواع هنر‌ها است. در این بازار قیمت پایه‌ای برای فروش وجود ندارد و شما می‌توانید هرقدر که بخواهید تخفیف بگیرید. اگر می‌خواهید از تایلند خرید کنید، این بازار بهترین گزینه است.

در کلاس‌های آشپزی شرکت کنید

چیانگ‌مای پرطرفدار‌ترین مکان برای کلاس‌های آشپزی در تایلند است و انواع کلاس‌ها را برای آشپزی در آن پیدا خواهید کرد. در ابتدا و قبل از یادگیری طرز تهیه‌ی غذا، به بازار بروید تا با انواع خوراکی ها و محصولات آشپزی آشنا شوید.

به سفر‌های چند‌ روزه‌ی جنگلی بروید

این شهر نقطه‌ی شروع انواع تورهای جنگل‌گردی است. من تور‌های سه‌ روزه را ترجیح می‌دهم. هرچه مدت زمان تور بیشتر باشد، به نقاط بیشتری خواهید رفت و سفرتان هیجان‌انگیزتر خواهد شد. از آن‌جایی که بسیاری از راهنمایان تور توضیحی درباره‌ی زمین‌ها و حیات وحش نداده و فقط راه می‌روند، توری مناسب برای جنگل‌گردی انتخاب کنید.

از پارک طبیعی فیل دیدن کنید

این پارک ۱ ساعت با چیانگ‌مای فاصله دارد و در آن از فیل‌های آسیب‌دیده در سراسر کشور نگهداری می‌شود. این‌جا پناهگاهی برای فیل‌ها و همچنین سگ‌ها و گربه‌ها است. شما می‌توانید یک روز برای گردش به این پارک بیایید یا به‌طور داوطلبانه یک هفته برای کمک و نگهداری از فیل‌ها بمانید. این یک سفر شگفت‌انگیز است و به شما اجازه می‌دهد با این حیوانات زیبا آشنا شده و به آن‌ها کمک کنید. پس از بازدید از این پارک متوجه می‌شوید که چرا نباید در تایلند فیل‌سواری کنید.

پارک طبیعی فیل

به زیپ‌لاینینگ بروید

اگر به دنبال افزایش آدرنالین خون خود هستید، به زیپ‌لاینینگ (گذر از کابل‌های موجود در جنگل با استفاده از تجهیزات لازم) بروید. در چیانگ‌مای دوره‌های ابتدایی و پیشرفته‌ی زیپ‌لاینینگ وجود دارد. ۲ مورد از بزرگترین برگزارکننده‌های این ورزش، «پرواز میمون» (Flight of the Gibbon) و «گردش عقاب» (Eagle Trekkers) هستند.

زیپ لاینینگ در چیانگ‌مای در تایلند

شام ««خانتوک» بخورید

مزه‌ی غذای شمال تایلند و غذای سنتی را همزمان بچشید. در این نوع غذا خوردن، بازدیدکنندگان در‌حالیکه به‌طور دایره‌ای بر‌روی زمین نشسته‌اند، غذا می‌خورند و به تماشای رقص سنتی و برنامه‌های فرهنگی قبایل می‌نشینند.

شام خانتوک در چیانگ‌مای

به سفر دریایی در رودخانه بروید

به یک سفر دریایی ۲ ساعته در قلب چیانگ‌مای بروید و از مناظر بسیار زیبای آن لذت ببرید. از سکوت و آرامش قایق لذت برده و از مزارع سبزیجات و میوه‌ها دیدن کنید یا به خوردن غذای تایلندی مشغول شوید.

با راهب‌ها صحبت کنید

صحبت با راهب‌ها امکان آشنایی با مذهب و فرهنگ این کشور را به شما می‌دهد و همچنین به راهب‌ها در تقویت زبان انگلیسی کمک می‌کند. این یک حرکت فرهنگی محبوب است که در روز‌های دوشنبه، چهارشنبه و جمعه در معبد وات‌دوی‌سوتپ برگزار می‌شود.

در جشن «یی‌پنگ» شرکت کنید

این جشن سالیانه در ماه نوامبر برگزار می‌شود. در این جشن شهروندان صد‌ها فانوس کاغذی را به هوا می‌فرستند. آن‌ها اعتقاد دارند این فانوس‌ها آرزوها‌یشان را به بهشت می‌برد. نور‌‌های جشن بسیار زیبا و فراموش‌نشدنی است.

جشن یی‌پنگ در چیانگ‌مای

قایق‌سواری در آب‌های خروشان

در آب‌های رودخانه‌ی مائتنگ، امکان این نوع قایق‌سواری وجود دارد. در این‌جا سطوح مختلفی برای سرعت وجود دارد که از سطح ۲ تا ۴ قابل تغییر است. همچنین بیشترین سطح مربوط به قایق‌رانی در فصل‌های بارانی یعنی از ماه‌ اوت تا اکتبر است.

از بازار واروروت (Warorot market) خرید کنید

اگر برای شب‌ها برنامه دارید، می‌توانید در طول روز از این بازار دیدن کنید. این بازار در کنار رودخانه واقع شده و هر‌روز از صبح تا ۶ عصر باز است. در این‌جا می‌توانید لباس و غذا با قیمت بسیار مناسب تهیه کنید.

از باغ‌وحش و نمایشگاه جانوران و گیاهان آبزی چیانگ مای دیدن کنید

در سال ۱۹۵۰ هرولد میسن، پسر یکی از مبلغان مذهبی، شروع به جمع‌آوری و نجات حیوانات زخمی و آسیب دیده پرداخت. مجموعه‌ی او، کم‌کم مورد توجه بازدیدکنندگان بسیاری قرار گرفت. این کار منجر به ایجاد باغ‌وحش شد. در ابتدا دولت ۹۷۱۰۰ مترمربع زمین برای ایجاد باغ‌وحش در‌نظر گرفت. امروز مساحت این باغ‌وحش به ۸۰۹۳۰۰ متر‌مربع رسیده است. انواع حیوانات در آن وجود دارند و همچنین دارای دو نمایشگاه جانوران و گیاهان آبزی است. آکواریوم مارین بزرگترین آکواریوم در آسیا است. همچنین در این باغ‌وحش گونه‌ای نادر از خرس پاندای غول‌پیکر زندگی می‌کند.

از موزه‌ی زندگی قبیله‌ای دیدن کنید

ازآن‌جایی که قبیله نشینان تایلند در اقلیت قرار‌گرفته‌اند، این موزه‌ی قومی-نژادی اطلاعات زیادی در خصوص نوع لباس و جواهرات قبایل در اختیار شما قرار می‌دهد. همچنین فیلم‌هایی از زندگی قبیله‌ای و باغچه‌های گوناگون وجود دارد. هر‌ماه یک بار بازاری برای فروش صنایع دستی قبایل ایجاد می‌شود.

از نمایشگاه مستند در آسیا دیدن کنید

این نمایشگاه عموما به نمایش فعالیت‌های بشردوستانه می‌پردازد و بر مشکلات پناهندگان برمه و قبایل تمرکز می‌کند. اگر به دنبال اطلاعات بیشتر در این زمینه‌ها هستید، این نمایشگاه انواع مستند‌ها را ارائه می‌دهد و همچنین مجهز به یک کتاب‌خانه است. این‌جا منبع مهمی برای دستیابی به اطلاعات تاریخی و سیاسی منطقه است.

از آبشار‌های چسبناک بواتانگ بالا روید

اگر کمی از شهر خارج شوید، به جایی بسیار عالی برای سفری کوتاه خواهید رسید. در این‌جا جنس خاص سنگ آهک نوعی چسبندگی ایجاد کرده که امکان بالا رفتن از آب آبشار را فراهم کرده است. حتی ممکن است حس کنید که مرد عنکبوتی شده‌اید! سنگ‌ها نیز جالب هستند و مانند ابر‌های پف کرده به نظر می‌رسند. این تفریح نه‌ تنها گردشی تمیز است، بلکه بسیار هم خوش‌می‌گذرد. نقطه‌ای را انتخاب کرده، به آن‌جا بچسبید و ناهار بخورید!

آبشار چسبناک بواتانگ در چیانگ‌مای

 بخورید، بخورید و بازهم بخورید!

این شهر بهترین مکان برای خوردن انواع غذاهای سنتی و خیابانی است. از نظر من، بازار‌های شبانه و غرفه های خیابانی در چیانگ مای حتی بهتر از بانکوک است.