اگرا-Agra

درباره اگرا

آگره یا  آگرا(आगरा)  سومین شهر بزرگ در ایالت اوتار پرادش در کشور هند می باشد. این شهر درکنار رودخانه یامونا (جمنا) قرار گرفته و از دهلی پایتخت هند، با ماشین تنها دو ساعت و نیم، با قطار ۴ ساعت و با هواپیما ۳۰ دقیقه فاصله دارد.

جاذبه های اگرا

تاج محل

تاج محل که بنایی به  یادبود ملکهٔ ایرانی‌تبار ممتاز محل می باشد در سال ۱۶۴۸ میلادی ساخته شده است و  شاه جهان خود در طرح‌ریزی ساختمان آن نقش مستقیم داشته است و در نهایت پس از مرگش هم همان جا مدفون گردید. این بنای مهم با معماری ایرانی و در خور توجه  به عنوان مهمترین بنای تاریخی هند و یکی از عجایب هفتگانه جدید، شهرت جهانی دارد.

قلعه لعل

قلعه آگرا که به حصار سرخ و لعل قلعه نیز مشهور است (لعل به  زبان هندی به معنی قرمز است)، توسط اکبر امپراتور بزرگ گورکانی ساخته شد. حیاط پر پیچ و خم، مسجد و تالار اختصاصی قلعه عظمت امپراتوری گورکانیان هند را منعکس می‌کند. مسجد موتی (موتی به معنی مروارید) و برج یاسمین نشان دهنده مهارت صنعتگران و معماران آن روزگار هند هستند.
این بنا را با قلعه دیگری که به همین نام قلعه سرخ یا Red Fort مشهور بوده و در دهلی است نباید اشتباه گرفت.

فاتح پور سیکری

فاتح پور سیکری به معنی «شهر پیروزی»، شهر متروکه امپراتور اکبر است که در نزدیکی آگره واقع شده است. تالار شنوندگان، مکان‌ها و مسجدها هنوز هم کاملا سالم و در وضعیت مطلوب هستند که از جمله می‌توان پنج محل و بلند دروازه را نام برد. در محوطهٔ مسجد جامع، آرامگاه شیخ سلیم چشتی واقع است و در واقع، اکبر شاه گورکانی شهر فاتح پور سیکری را به خاطر همین صوفی معروف مکتب چیستی هند پایه گذاشته بود.

حمل و نقل در  آگرا

در این شهر جهت حمل و نقل می توان از تاکسی، کالاسکه دوچرخه ایی ، موتورهای سه چرخ ، موتورسیکلت ، دوچرخه و در برخی از مناطق شهر از کالسکه متصل به اسب می باشد.
استفاده از تاکسی ها تقریبا مقرون به صرفه است و رانندگانآن اکثرا” زبان انگلیسی می دانند، ولی توجه کنید که خوب است تا نام مقصد خود را در برگه ایی ویا کارت هتل را بهمراه داشته باشید تا راننده شما را به مقصد برساند البته بعضی رانندگان اسامی بسیاری از مراکز گردشگری را دارند.
در کالاسکه های دوچرخه ایی شما در قسمت عقب که مانند کالاسکه است می نشینید و راننده با دوچرخه شما را می کشد که کالاسکه عموما گنجایش دو نفر را دارد لازم به ذکر است که قیمت این وسیله قابل چانه زنی است و توافقی تعیین می شود پس حتما چانه بزنید.
موتورسیکلت وسیله دیگری برای جابجایی است. افراد زیادی در هند از موتور استفاده می کنند اما بدانید که هند بیشترین آمار تصادف موتورسواران را دارد.
موتور سه چرخ نیز در این شهر مرسوم است. موتورسه چرخه ها کوچک هستند و می توانند از کوچه های باریک هم رد شوید بیشتر آنها سبز و زرد هستند اما جدیدا زرد و سیاه هم دیده می شوند. موتور سه چرخه های گاز سوز هم وجود دارند. برای استفاده از موتور سه چرخه ها اول با راننده برای قیمت توافق کنید که بهترین توافق بصورت متری است.

اقتصاد در اگرا

صنعت گردشگری نقش بسزایی در اقتصاد این شهر دارد بطوریکه بسیاری از هتلها ، مراکز سلامتی و آب گرم (Spa) در این شهربوده و مرکز آب گرم کایا کالپ (Kaya Kalp) که یکی از بزرگترین مراکز آب گرم در آسیا است در این شهر واقع شده و بسیاری از گردشگران سالانه به آنجا مراجعه می نمایند.
این شهر همچنین دارای پایگاه های صنعتی می باشد و بسیاری از کارخانه های تولیدی و صنعتی مرتبط با بازارهای عمده فروشی در این ناحیه واقع شده است و همچنین دارای اولین پرورش بیوتکنولوژی گیاهی با تولید 2 میلیون گیاه در سال است.
از جمله صنایع این شهر می توان پوشاک و منسوجات ، صنایع خودرو سازی ، کشاورزی ، صنایع چرم ، صنایع دستی و صنایع غذایی را نام برد.
یکی از اصلی ترین صنایع دستی در آگرا ، صنعت چرم است و تولید گنندگان این محصولات در این صنعت پیشرو بوده و محصولات خود را به داخل و خارج از هندوستان صادر می نمایند.
از صنایع دستی دیگر در این شهر می توان زری دوزی ، کنده کاری بر روی سنگ ، منبت کاری ، شیرینی پزی مانند شیرینیهای پتا (Petha) و گاجاک (Gajak) و تنقلات (Dalmoth) را نام برد.

مراکز خرید در اگرا

مراکز خرید آگرا می توان آشوک کاسموس مال (Ashok Cosmos Mall) را نام برد این بازار یک فروشگاه 10 طبقه است که شامل انواع خرده فروشی ها، فروشگاههای عرضه مواد غذایی، سرگرمی و دفاتر خدماتی است. دراین فروشگاه انواع کارتهای اعتباری بین المللی نیز پذیرفته میشود.
از مراکز خرید دیگر می توان بازار بزرگ (Big Bazar) را نام برد. در این فروشگاه میتوانید انواع کالاهای الکترونیکی ، پوشاک ، مد ، اسباب بازی ، انواع کیف و چمدان ، ظروف آشپزخانه ، ساعت ، جواهرات ، لوازم تزئینی و خوراکی را خرید نمائید.

نقشه گوگل

فیلتر دسته:

فیلتر درجه هتل:

فیلتر وضعیت تور:

فیلتر پیشنهادهای ویژه:

فیلتر دسته: