سنگاپور (آسیا)

جمهوری سنگاپور

کشوری در جنوب شرقی آسیا بوده که پایتخت آن شهر سنگاپور است. سنگاپور در جنوب شبهه جزیره مالایا واقع شده و کوچکترین کشور جنوب شرقی آسیا است.

سنگاپور در شمال خط استوا قرار دارد. کشوری ثروتمند و مدرن است. مالزی و اندونزی تنها همسایه‌های سنگاپورند. پیش از حضور کشورهای اروپایی در منطقه، منطقه‌ای که امروزه به عنوان سنگاپور شناخته می‌شود فقط منطقه ماهیگیری مالایی در ریزشگاه رودخانه سنگاپور بود. سنگاپور از سال ۱۸۲۴ تا ۱۹۶۳ میلادی، به غیر از سه سال در زمان جنگ جهانی دوم یکی از مستعمرات بریتانیا بود. در سال ۱۹۴۲ سنگاپور که هنوز مستعمره بریتانیا بود، توسط ژاپن اشغال می‌شود و نیروهای بریتانیایی مجبور به ترک آن شدند که این واقعه توسط وینستون چرچیل «بزرگترین هزیمت تاریخ بریتانیا» نامیده شد. پس از پایان جنگ، در سال ۱۹۴۵ میلادی سنگاپور مجدداً توسط نیروهای بریتانیایی بازپس گرفته شد. هجده سال بعد در سال ۱۹۶۳ سنگاپور به عنوان عضوی از فدراسیون مالزی استقلال خود را از بریتانیا بدست آورد. این کشور در نهایت دو سال بعد در سال ۱۹۶۵ از مالزی جدا شد و به این ترتیب جمهوری سنگاپور شکل گرفت.

سنگاپور با مساحت ۷۱۸ کیلومتر مربع کمی کوچکتر از بحرین است. این کشور که از تعدادی جزیره تشکیل شده، در جنوب شرقی آسیا واقع شده و یکی از مراکز بزرگ تجاری داد و ستد کالا در جهان است. سنگاپور و یکی از ۳ کشور-شهر مستقل کنونی در جهان است. از زمان استقلال در سال ۱۹۶۵، به یکی از پررونق‌ترین کشورهای جهان تبدیل شده و امروز یکی از پرترددترین بندرهای دنیاست. سنگاپور از لحاظ ذخایر معدنی کشوری فقیر است، اما اقتصاد آن که متکی بر بخش خدمات و صنعت است، رشد و شکوفایی فراوانی داشته و این کشور را به یکی از ثروتمندترین مناطق دنیا تبدیل کرده‌است. به نحوی که هم‌اکنون چهارمین مرکز اقتصادی بزرگ دنیا، دومین بازار بزرگ قمار و کازینو و سومین مرکز بزرگ پالایش نفت در دنیا به شمار می‌آید.

آب و هوای این کشور گرم و مرطوب است و میانگین بارش سالانه در آن به بیش از ۲۳۴۰ میلیمتر می‌رسد.

آب و هوای این کشور استوایی است. فصل بارانهای موسمی از دسامبر تا مارس است.

تاریخ

سنگاپور را سِر استامفورد رفلز برای شرکت هند شرقی بریتانیا احیا کرد (1819) ، و به صورت “بندری” برای بارگیری قلع و لاستیک مالایا به سرعت توسعه یافت . این سرزمین ، جمعیتی چند ملیتی به خود پذیرفت و به پایگاه بریتانیایی استراتژیکی مبدل شد. از 1942 تا 1945 به اشغال ژاپن در آمد و در سال 1959 به خود گردانی رسید. در سال 1963 به فدراسیون مالزی پیوست و در 1965 از آن خارج گشت. سنگاپور از زمان استقلال ، تحت حکومت مقتدرانه لی کوان یو – متولد 1923- ( نخست وزیر از 1965 تا 1991) ثروتمند شده است .

حکومت و سیاست

81 نماینده ی پارلمان با رأی تمامی افراد بالغ از حوزه های انتخاباتیِ یک یا چند عضوی برای پنج سال انتخاب می شوند. در قانون اساسی وجود کرسیهای اعضای غیر منتخب جناح مخالف دولت پیش بینی شده است. رئیس جمهور که از سوی پارلمان برای چهار سال انتخاب می گردد، شخصی را به نخست وزیری انتصاب می کند که از پشتیبانی اکثریت در پارلمان برخوردار است. نخست وزیر نیز کابینه ای را انتصاب می کند که به پارلمان پاسخگوست. قرار است قانون اساسی در 1993 اصلاح شود تا سمت “ریاست جمهوری اجرایی” ایجاد گردد.

اقتصاد

اقتصاد سنگاپور متکی است بر صنایع تولیدی پر رونق اش و نقش مرکز صدور مجدد کالا. امور مالی و صنعت توریسم در این کشور از اهمیت به سزایی برخوردار است و سنگاپور پس از ژاپن ، از بالاترین سطح زندگی در قاره ی آسیا برخوردار می باشد.

مذهب

سنگاپور یک کشور چند مذهبی است. بر طبق آمار سال ۲۰۱۰ میلادی در مورد افراد بالای ۱۵ سال، ۴۴٫۲٪ افراد مقیم سنگاپور (به غیر از گردشگران و کارگران مهاجر) پیرو مذاهب بودایی و تائو هستند. همچنین ۱۸٫۳٪ جمعیت این کشور مسیحی، ۱۴٫۷٪ مسلمان، ۵٫۱٪ هندو و ۰٫۷٪ نیز پیرو ادیان دیگر هستند. ۱۷٪ از جمعیت سنگاپور نیز پیرو هیچ مذهبی نیستند.

مهمترين ديدنيهاي سنگاپور عبارتند از:

– محله چيني ها
– پارك مرليون
– سنتوزا و دنياي زير آب
– اسكله قايق
– اسكله كلارك
– ساحل سنتوزا
– كليساي سنت ژوزف
– موزه تاريخ سنگاپور
– درياچه دلفين هاي سنتوزا
– باغ وحش
– موزه هنر سنگاپور
– پارك پرندگان
– مسجد سلطان
– خيابان عربها
– باغ گياه شناسي سنگاپور
– قايق راني در رودخانه سنگاپور
– يادبود غيرنظامي جنگ
– باغ هاي Tiger Balm
– خيابان Orchard
– Night Safari
– Little India
– Botanic Garden
– Snow City

نقشه گوگل

فیلتر شهرها:

فیلتر دسته:

فیلتر درجه هتل:

فیلتر وضعیت تور:

فیلتر پیشنهادهای ویژه:

فیلتر شهرها:

فیلتر دسته: