مالزی (آسیا)

درباره مالزی

موقعیت جغرافیایی

 مالزی کشوری در جنوب شرقی آسیا و پایتخت آن کوالالامپور است. سازمان‌های دولتی و وزارت‌خانه‌های این کشور در شهر جدید پوتراجایا (پایتخت اداری) این کشور واقع است. مالزی عضو سازمان ملل متحد و اتحادیه کشورهای همسود است. این فدراسیون شامل سیزده ایالت در جنوب شرقی آسیا است.

نام «مالزی» زمانی انتخاب شد که فدراسیون مالایا،سنگاپور، صباح و ساراواک یک اتحادیه متشکل از ۱۴ ایالت را تشکیل دادند. در سال ۱۹۶۵ سنگاپور از مالزی جدا شد و به کشوری مستقل تبدیل گردید.

مالزی دربردارنده دو ناحیه جغرافیائی است و دریای جنوبی چین آن‌ها را از هم جدا می‌کند. شبه جزیره مالزی یا مالزی غربی که بر روی شبه جزیره مالایی قرار دارد و از شمال با تایلند مرز خشکی دارد و از طریق جاده شوسه جوهور از جنوب با سنگاپور پیوند دارد. این کشور دربردارنده شاه نشینهای جوهور، کداه، پاهنگ، نگری سمبیلان، کلانتان، پراک، سلانگور، پرلیس و ترنگانا بوده و دو ایالت آن را فرمانداران ملاکا و پنانگ و دو منطقه فدرال پوتراجایا و کوآلالامپور سرپرستی می‌کنند.

بورنئوی مالزی یا مالزی شرقی که بخش شمالی جزیره بورنئو را دربردارد با آنکه هم مرز اندونزی است، تحت سرپرستی حکومت شاه نشین برونئی قرار دارد. مالزی شرقی دربردارنده ایالات ساباح و ساراواک و حوزه فدرال لابوآن است. اگرچه از دیدگاه سیاسی این بخش را مالایی ها سرپرستی می‌کنند، اما جمعیت جدید مالزیایی با وجود اقلیتهای چینی و هندی یکدست نیست. سیاست‌های مالزی برای بیان ماهیت ادعاشده مشاوره‌ای آن گفته شده‌است و سه حزب اصلی تشکیل دهنده ناسیونال باریسان، هریک وابستگی خود را به یکی از گروه‌های نژادی کاسته‌است. تنها تنش مهم دیده شده در این کشور از زمان استقلال آن تاکنون، شورشهای نژادی ۱۳می در آستانه مبارزه انتخاباتی و بر سر درگیری‌های نژادی بوده‌است. با این همه، مالزی الگویی از هماهنگی نژادی شمرده می‌شود.

 آب وهوا

آب و هوای این کشور، استوایی است و هوای آن در تمام طول سال گرم می باشد. دمای هوا در محدوده 21 تا 32 درجه سانتیگراد است و بارندگی سالانه در محدوده 2000 تا 2500 میلی متر می باشد.
مالزی دارای دو فصل مشخص می باشد. آب و هوای استوایی در مالزی در معرض بادهای موسمی باران آور جنوب غربی ( آپریل تا اکتبر) و  شمال شرقی ( اکتبر تا فوریه) است. شدت نور خورشید بوسیله بادها و بارانهای موسمی از اقیانوس هند و دریای جنوبی چین به مقدار زیاد تعدیل می شود. میزان بارندگی درآپریل و نوامبر به بالاترین میزان خود می رسد. که به طور میانگین میزان بارندگی در این دو ماه بیش از 250 میلی لیتر  است.

مالزی از لحاظ بارندگی در میان کشورهای دیگر رتبه ششم را دارد و اکثرا” شما در آنجا روزهای بارانی خواهید دید.اما این بارندگی همیشه به سرعت تمام می شود. آب و هوای گرمسیری و آفتاب شدید باعث بالا بودن نسبی رطوبت است که میزان رطوبت را در حدود 97% در روز و 62% در شب برآورد می کنند.

واحد پول

واحد پول مالزی رنجیت (رینگیت) Ringgit می باشد که با علامت RM مشخص میشود. یک دلار آمریکا معادل 80/3 رنجیت مالزی است. ارزهای خارجی در بانکها و صرافیها، به آسانی قابل تبدیل هستند. تمامی مسافرات مالزیایی و بیگانه باید اظهارنامه ارز (TDF) را پر کنند.

این برگه دارای دو بخش جدا از یکدیگر می باشد و دو ستون برای بیگانگان و اتباع مالزی دارد که در آن مقدار ارزی را که با خود دارند بیان می کنند. قسمت آبی این اظهارنامه مخصوص مالزیاییها و قسمت سفید مخصوص خارجیان است.

بیشتر هتل ها ، رستوران ها و مراکز فروش ، کارت های اعتباری از جمله Dinner، Mastercard ، Bank Americard ، American express و Visa را قبول می کنند .

فرهنگ و هنر

مالزی میراث فرهنگی غنی و رنگینی دارد. انجمن های گوناگونی، بسیاری از هنرها، فرهنگ و صنایع دستی سنتی را زنده نگاه داشته اند. رقصها و موسیقی سنتی جای ویژه ای در اجرای هنری این کشور دارند و هر قومی در مراسم و فستیوالها چیزی برای گفتن دارد.

سه نژاد اصلی کشور، مالایی، چینی و هندی به همراه اقوامی دیگر چون کاداسان، دوسونز، ایبان و سایر گروههای نژادی بافت چند فرهنگی مالزی را تشکیل می دهند.

فروشگاهها و مراکز خرید مهم

مالزی یکی از مقاصد برتر خرید در جنوب شرق آسیا می باشد . مغازه ها ، بازارها و مراکز خرید درسراسر مالزی با انواع مختلف پوشاک ، وسایل آرایشی ، کفش ، کیف دستی ، وسایل راحتی خانگی ، لوازم مدرن الکترونیکی و وسایل سمعی و بصری وجود دارند.

از مراکز معروف خرید می توان به :

سوریا در مرکز شهر کوالالامپور (KLCC)
مید ولی مگامال ( Mid – Vally Megamall  )
مرکز خرید جانیت ( مرکز خرید جانیت ( Gaint )
مرکز خرید استار هیل ( Starhill ) ،
مجتمع خرید بنگار ( Bangsar ) ،
مرکز خرید بی بی پلازا ، سوکو ( Sogo )
کارفور ( Carrifor ) و جایا جاسکو ،
Pentalling streat and Jalan Bandar
Jalan Tjanku Abdul Rahman خیابان Mid Valley Megamall
و Bukit Bintang  اشاره نمود.

سوغات مهم کشور 

روغن نخل، صنایع دستی به ویژه از جنس قلع (پیوتر ) و  پارچه معروف “باتیک”  از مهم ترین سوغاتی های سنتی این کشور به حساب می آیند. گفتنی است در پی صنعتی شدن این کشور ، محصولات الکترونیکی و نساجی و لوازم آرایشی بهداشتی نیز به سوغات آن افزوده شده است.

جاذبه‌های گردشگری:

شبه جزیره مالزی به سبب داشتن سواحل بیشمار و گوناگون در بخش‌های مختلفش، یکی از بزرگترین و مهمترین مکانهای غواصی در دنیا شمرده می‌شود. محدوده ساراواک به سبب داشتن آبهای شفاف و گوناگونی ماهی‌ها از زیباترین جاذبه‌های مالزی به شمار می‌رود. طبیعت زیبا و استوایی مالزی مکانهای متعددی را برای گردشگران علاقمند به طبیعت ارائه می‌کند. تامان نگارایا جنگل ملی مالزی از قدیمی‌ترین جنگلهای جهان به شمار می‌رود.

سواحل شرقی شبه جزیره مرکزی مالزی، دارای جزایر بسیار دیدنی و بکر می‌باشند که از آن جمله عبارتند از : جزیره پرهنتیان, جزیره ردانگ, جزیره تیومان. همچنین می‌توان به جزیرهٔ لنکاوی اشاره کرد که در شمال غربی مالزی واقع شده‌است و در زبان مالایی به معنی جزیرهٔ “عقاب سرخ – قهوه‌ای” است. جزیرهٔ لنکاوی با جزیره کیش در خلیج پارس خواهر خوانده هستند.

برج‌های دوقلوی پتروناس که متعلق به شرکت نفتی پتروناس مالزی می‌باشند در حال حاضر بلندترین برجهای دوقلوی جهان می‌باشند که یکی از مکانهای توریستی شهر کوالالامپور را بوجود آورده‌اند. همچنین مجسمهٔ ایستادهٔ بودا در باتو کیو (کوالالامپور) بلندترین مجسمهٔ ایستاده دنیاست که همه روزه تعداد زیادی از توریست‌ها از آن دیدن می‌کنند.
پارک پرنده‌ها واقع در شهر کوالالامپور نیز بزرگترین باغ پرنده‌های روباز در دنیاست.
بلندیهای گنتینگ و مجموعه هتلها و رستورانها به همراه تنها کازینو موجود در مالزی در فاصله کمی از کوالالامپور نیز یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگران در مالزی می‌باشند.

بازارهای محلی و فروشگاههای بسیار بزرگ داخل شهر کوالالامپور نیز شاید یکی دیگر از جاذبه‌های این شهر برای عده‌ای از گردشگران باشد.

جشن ها و تعطیلات رسمی

مالزی سرزمین جشنواره ها و شادمانی ها است. جشنواره های عمده مالزی برای بزرگداشت رویدادها و مناسبات دینی برگزار می گردد. برگزاری این اعیاد و مناسبتها با لباسهای رنگارنگ، رویدادها و سنتهای تاریخی مالزی را جلوه گر می سازند. تاریخچه این جشنها به صدها سال پیش برمیگردد.

تعطیلات رسمی

روز اول سال میلادی، عید قربان، روز موجودیت فدرال، عید آغاز سال چینی، اول ماه محرم، روز تولد پیامبر (ص)، روز کارگر، روز پیمان، روز تولد پادشاه، روز ملی مالزی، روز دیپاوالی، عید فطر وعید میلاد حضرت مسیح از تعطیلات رسمی مالزی می باشند.

نقشه گوگل

فیلتر شهرها:

فیلتر دسته:

فیلتر شهرها:

فیلتر دسته:

فیلتر درجه هتل:

فیلتر وضعیت تور:

فیلتر پیشنهادهای ویژه:

فیلتر شهرها:

فیلتر دسته: