مالزی (آسیا)

درباره مالزی

موقعیت جغرافیایی

 مالزی کشوری در جنوب شرقی آسیا و پایتخت آن کوالالامپور است. سازمان‌های دولتی و وزارت‌خانه‌های این کشور در شهر جدید پوتراجایا (پایتخت اداری) این کشور واقع است. مالزی عضو سازمان ملل متحد و اتحادیه کشورهای همسود است. این فدراسیون شامل سیزده ایالت در جنوب شرقی آسیا است.

نام «مالزی» زمانی انتخاب شد که فدراسیون مالایا،سنگاپور، صباح و ساراواک یک اتحادیه متشکل از ۱۴ ایالت را تشکیل دادند. در سال ۱۹۶۵ سنگاپور از مالزی جدا شد و به کشوری مستقل تبدیل گردید.

مالزی دربردارنده دو ناحیه جغرافیائی است و دریای جنوبی چین آن‌ها را از هم جدا می‌کند. شبه جزیره مالزی یا مالزی غربی که بر روی شبه جزیره مالایی قرار دارد و از شمال با تایلند مرز خشکی دارد و از طریق جاده شوسه جوهور از جنوب با سنگاپور پیوند دارد. این کشور دربردارنده شاه نشینهای جوهور، کداه، پاهنگ، نگری سمبیلان، کلانتان، پراک، سلانگور، پرلیس و ترنگانا بوده و دو ایالت آن را فرمانداران ملاکا و پنانگ و دو منطقه فدرال پوتراجایا و کوآلالامپور سرپرستی می‌کنند.

بورنئوی مالزی یا مالزی شرقی که بخش شمالی جزیره بورنئو را دربردارد با آنکه هم مرز اندونزی است، تحت سرپرستی حکومت شاه نشین برونئی قرار دارد. مالزی شرقی دربردارنده ایالات ساباح و ساراواک و حوزه فدرال لابوآن است. اگرچه از دیدگاه سیاسی این بخش را مالایی ها سرپرستی می‌کنند، اما جمعیت جدید مالزیایی با وجود اقلیتهای چینی و هندی یکدست نیست. سیاست‌های مالزی برای بیان ماهیت ادعاشده مشاوره‌ای آن گفته شده‌است و سه حزب اصلی تشکیل دهنده ناسیونال باریسان، هریک وابستگی خود را به یکی از گروه‌های نژادی کاسته‌است. تنها تنش مهم دیده شده در این کشور از زمان استقلال آن تاکنون، شورشهای نژادی ۱۳می در آستانه مبارزه انتخاباتی و بر سر درگیری‌های نژادی بوده‌است. با این همه، مالزی الگویی از هماهنگی نژادی شمرده می‌شود.

 آب وهوا

آب و هواي اين كشور، استوايي است و هواي آن در تمام طول سال گرم مي باشد. دماي هوا در محدوده 21 تا 32 درجه سانتيگراد است و بارندگي سالانه در محدوده 2000 تا 2500 ميلي متر مي باشد.
مالزي داراي دو فصل مشخص مي باشد. آب و هواي استوايي در مالزی در معرض بادهاي موسمي باران آور جنوب غربي ( آپريل تا اكتبر) و  شمال شرقي ( اكتبر تا فوريه) است. شدت نور خورشید بوسیله بادها و بارانهای موسمی از اقیانوس هند و دریای جنوبی چین به مقدار زیاد تعدیل می شود. ميزان بارندگی درآپریل و نوامبر به بالاترين ميزان خود مي رسد. كه به طور میانگین میزان بارندگی در این دو ماه بیش از 250 میلی لیتر  است.

مالزی از لحاظ بارندگی در میان کشورهای دیگر رتبه ششم را دارد و اكثرا” شما در آنجا روزهاي باراني خواهید دید.اما این بارندگی همیشه به سرعت تمام مي شود. آب و هوای گرمسیری و آفتاب شديد باعث بالا بودن نسبي رطوبت است كه ميزان رطوبت را در حدود 97% در روز و 62% در شب برآورد مي كنند.

واحد پول

واحد پول مالزي رنجيت (رينگيت) Ringgit مي باشد كه با علامت RM مشخص ميشود. يك دلار آمريكا معادل 80/3 رنجيت مالزي است. ارزهاي خارجي در بانكها و صرافيها، به آساني قابل تبديل هستند. تمامی مسافرات مالزيايي و بيگانه بايد اظهارنامه ارز (TDF) را پر كنند.

اين برگه داراي دو بخش جدا از يكديگر مي باشد و دو ستون براي بيگانگان و اتباع مالزي دارد كه در آن مقدار ارزي را كه با خود دارند بيان مي كنند. قسمت آبي اين اظهارنامه مخصوص مالزياييها و قسمت سفيد مخصوص خارجيان است.

بيشتر هتل ها ، رستوران ها و مراكز فروش ، كارت هاي اعتباري از جمله Dinner، Mastercard ، Bank Americard ، American express و Visa را قبول مي كنند .

فرهنگ و هنر

مالزي ميراث فرهنگي غني و رنگيني دارد. انجمن هاي گوناگوني، بسياري از هنرها، فرهنگ و صنايع دستي سنتي را زنده نگاه داشته اند. رقصها و موسيقي سنتي جاي ويژه اي در اجراي هنري اين كشور دارند و هر قومي در مراسم و فستيوالها چيزي براي گفتن دارد.

سه نژاد اصلی کشور، مالایی، چینی و هندی به همراه اقوامی دیگر چون کاداسان، دوسونز، ایبان و سایر گروههای نژادی بافت چند فرهنگی مالزی را تشکیل می دهند.

فروشگاهها و مراكز خريد مهم

مالزي يكي از مقاصد برتر خريد در جنوب شرق آسيا مي باشد . مغازه ها ، بازارها و مراكز خريد درسراسر مالزي با انواع مختلف پوشاك ، وسايل آرايشي ، كفش ، كيف دستي ، وسايل راحتي خانگي ، لوازم مدرن الكترونيكي و وسايل سمعي و بصري وجود دارند.

از مراكز معروف خريد مي توان به :

سوريا در مركز شهر كوالالامپور (KLCC)
ميد ولي مگامال ( Mid – Vally Megamall  )
مركز خريد جانيت ( مركز خريد جانيت ( Gaint )
مركز خريد استار هيل ( Starhill ) ،
مجتمع خريد بنگار ( Bangsar ) ،
مركز خريد بي بي پلازا ، سوكو ( Sogo )
كارفور ( Carrifor ) و جايا جاسكو ،
Pentalling streat and Jalan Bandar
Jalan Tjanku Abdul Rahman خيابان Mid Valley Megamall
و Bukit Bintang  اشاره نمود.

سوغات مهم كشور 

روغن نخل، صنايع دستي به ويژه از جنس قلع (پيوتر ) و  پارچه معروف “باتيك”  از مهم ترين سوغاتي هاي سنتي اين كشور به حساب مي آيند. گفتني است در پي صنعتي شدن اين كشور ، محصولات الكترونيكي و نساجي و لوازم آرايشي بهداشتي نيز به سوغات آن افزوده شده است.

جاذبه‌های گردشگری:

شبه جزیره مالزی به سبب داشتن سواحل بیشمار و گوناگون در بخش‌های مختلفش، یکی از بزرگترین و مهمترین مکانهای غواصی در دنیا شمرده می‌شود. محدوده ساراواک به سبب داشتن آبهای شفاف و گوناگونی ماهی‌ها از زیباترین جاذبه‌های مالزی به شمار می‌رود. طبیعت زیبا و استوایی مالزی مکانهای متعددی را برای گردشگران علاقمند به طبیعت ارائه می‌کند. تامان نگارایا جنگل ملی مالزی از قدیمی‌ترین جنگلهای جهان به شمار می‌رود.

سواحل شرقی شبه جزیره مرکزی مالزی، دارای جزایر بسیار دیدنی و بکر می‌باشند که از آن جمله عبارتند از : جزیره پرهنتیان, جزیره ردانگ, جزیره تیومان. همچنین می‌توان به جزیرهٔ لنکاوی اشاره کرد که در شمال غربی مالزی واقع شده‌است و در زبان مالایی به معنی جزیرهٔ “عقاب سرخ – قهوه‌ای” است. جزیرهٔ لنکاوی با جزیره کیش در خلیج پارس خواهر خوانده هستند.

برج‌های دوقلوی پتروناس که متعلق به شرکت نفتی پتروناس مالزی می‌باشند در حال حاضر بلندترین برجهای دوقلوی جهان می‌باشند که یکی از مکانهای توریستی شهر کوالالامپور را بوجود آورده‌اند. همچنین مجسمهٔ ایستادهٔ بودا در باتو کیو (کوالالامپور) بلندترین مجسمهٔ ایستاده دنیاست که همه روزه تعداد زیادی از توریست‌ها از آن دیدن می‌کنند.
پارک پرنده‌ها واقع در شهر کوالالامپور نیز بزرگترین باغ پرنده‌های روباز در دنیاست.
بلندیهای گنتینگ و مجموعه هتلها و رستورانها به همراه تنها کازینو موجود در مالزی در فاصله کمی از کوالالامپور نیز یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگران در مالزی می‌باشند.

بازارهای محلی و فروشگاههای بسیار بزرگ داخل شهر کوالالامپور نیز شاید یکی دیگر از جاذبه‌های این شهر برای عده‌ای از گردشگران باشد.

جشن ها و تعطيلات رسمي

مالزي سرزمين جشنواره ها و شادماني ها است. جشنواره هاي عمده مالزي براي بزرگداشت رويدادها و مناسبات ديني برگزار مي گردد. برگزاري اين اعياد و مناسبتها با لباسهاي رنگارنگ، رويدادها و سنتهاي تاريخي مالزي را جلوه گر مي سازند. تاريخچه اين جشنها به صدها سال پيش برميگردد.

تعطيلات رسمي

روز اول سال ميلادي، عيد قربان، روز موجوديت فدرال، عيد آغاز سال چيني، اول ماه محرم، روز تولد پيامبر (ص)، روز كارگر، روز پيمان، روز تولد پادشاه، روز ملي مالزی، روز ديپاوالي، عيد فطر وعيد ميلاد حضرت مسيح از تعطیلات رسمی مالزی می باشند.

نقشه گوگل

فیلتر شهرها:

فیلتر دسته:

فیلتر شهرها:

فیلتر دسته:

فیلتر درجه هتل:

فیلتر وضعیت تور:

فیلتر پیشنهادهای ویژه:

فیلتر شهرها:

فیلتر دسته: