چین (آسیا)

موقعیت جغرافیایی

سرزمین چین پر جمعیت ترین کشور جهان،با مساحت ۹۵۷۲۹۰۰ کیلومتر مربع،پهنه وسیعی از آسیای مرکزی را به خود اختصاص داده است.کشورهای روسیه، مغولستان، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان،افغانستان، پاکستان،هند، نپال، بوتان، میانمار(برمه)، لائوس، ویتنام و کره شمالی در همسایگی چین قرار دارند. همچنین این کشور از قسمت شرقی و جنوب شرقی به دریای زرد، دریای چین شرقی و دریای چین جنوبی و دیگر آبهای آزاد راه دارد. بیشتر مردم چین از نژاد زرد هستند. جز چینی ها تیره های دیگری نیز در این سرزمین پهناور زندگی می کنند مانند مغول ها و تبتی ها.پکن پایتخت کشور پهناور چین و مرکز سیاسی، اقتصادی، فرهنگی آن می باشد.پکن(به تلفظ چینی) و     بی جینگ-Beijing-(به تلفظ انگلیسی) دومین شهر بزرگ چین(بعد از شانگهای) به شمار می رود که در شمال شرقی این کشور قرار دارد.اگرچه اینک پکن شهری مدرن و مطابق با قرن ۲۱ می باشد، اما می توان زندگی سنتی را نیز در چایخانه ها، معابد و برخی محله های آن نظاره گر بود.این شهر با داشتن بزرگترین میدان دنیا(میدان تیان آنمن)، بزرگ ترین مجموعه حفظ شده از کاخ های امپراتوری دنیا(شهر ممنوعه) و یکی از با شکوه ترین و بزرگ ترین باقیمانده از عجایب جهان(دیوار چین) و همچنین معبد زیبای بهشت، به عنوان یک شهر تاریخی و فرهنگی منحصر به فرد، سالیان سال مورد تحسین و توجه جهانگردان از اقصی نقاط جهان بوده و می باشد.

زبان رسمی

زبان رسمی کشور چین، مانداریان (شاخه ای از زبان چینی) می باشد.

واحد پول

واحد پول در این کشور یوان(CNY) می باشد.کلیه ارزهای معتبر دنیا(دلارآمریکا، یورو، پوند انگلیس و …) در بانک ها، صرافی ها، هتل ها و فروشگاه های بزرگ قابل تبدیل می باشند. از کلیه کارت های اعتباری معتبر دنیا نظیرAmerican Express، Master Card، Visa Card و… می توان در هتل ها و فروشگاه های بزرگ استفاده نمود.

فرهنگ و آداب و رسوم چین

سال نو چینی از مهم ترین تعطیلات سنتی مردم چین است. گاهشماری چینی، گاهشماری ترکیبی شمسی- قمری است و حرکت خورشید، ماه و ستارگان، تعیین کننده روزها، ماه‌ها و سال‌ها هستند. سال نو، با پدیدار شدن ماه در نخستین روز سال آغاز می‌شود و به همین علت گاه به آن سال نوی قمری نیز گفته می‌شود. جشن سال نو، عموماً پانزده روز به طول می‌انجامد و با جشن فانوس پایان می یابد.

 آداب و رسوم سال نو

چینی‌های بودایی، در این روز از خوردن گوشت پرهیز می‌کنند. بودائیان بر این باورند که روشن کردن آتش و استفاده از کارد در روز اول سال نو، خوش یمن نیست؛ بنابراین معمولاً غذای این روز، از قبل پخته می‌شود. همچنین در این روز، چینی‌ها به دیدار و بازدید بزرگترهای خانواده می‌روند. رقص شیر یکی از کهن‌ترین آیین‌های چینی است که در این روز انجام می‌پذیرد. برخی خانواده‌ها برای از بین بردن شرّ ارواح خبیثه، این گروه‌های عروسک گردان را به خانه دعوت می‌کنند تا با آهنگ‌ها و رقص‌های خاص، بدیمنی این روز را از بین ببرند. از دیگر آداب و رسوم این جشن، هدیه پاکت سرخ است.

برخی از نقاط بسیار زیبا و دیدنی درچین

معبد آسمانی (شهر پکن):  این معبد در مکانی بسیار زیبا و باشکوه بنا شده است. امپراطوران چینی در آن زمان خودشان را (پسر بهشت) می‌نامیدند و این معبد با دیواری بلند در قسمت شمالی به صورت نیم دایره محصور و نماد و سمبل بهشت نامیده می‌شود.از جذابیتهای دیگر این معبد وجود چترهایی با سر طلایی رنگ می‌باشد. این بنا از چوب و آجر ساخته شده است.

شهر ممنوعه (شهر پکن) : ساخت قصر از سال 1407 یعنی در پنجمین سال فرمانروایی YONGUE ، امپراطور سوم سلسله MING آغاز شد و 14 سال بعد یعنی در سال 1420 تکمیل شد.

میدان تیان آن من (شهر پکن):  این میدان با 440 هزار متر مربع مساحت ، در مرکز شهر پکن قرار دارد . محلی برای بازدید برج TIANANMEN مقبره قهرمانان چین، کاخ‌ها و عمارت به یادماندنی و پرچم‌ ملی در این میدان همیشه برافراشته است.همچنین ، این میدان همه روزه از گلهای زیبا و تازه آراسته می‌شود و این امر بر جذابیت این محل افزوده است.

شانگهای (شهر شانگهای): شانگهای با قدمتی تاریخی در کشور چین در دهانه رودخانه YANGTZE واقع شده است. این شهر صنعتی، امروزه با ۵/۱۸ میلیون نفر جمعیت بعنوان یکی از بهترین شهرهای صنعتی جهان محسوب می‌شود.

پکن (شهر پکن): شهر پکن بعنوان مرکز سیاسی و تجاری چین با وسعت 800/۱۶ کیلومتر مربع یکی از مهم‌ترین و جذاب‌ترین پایتخت‌های جهان محسوب می‌شود. پکن دارای آب و هوایی چهار فصل بوده و بهترین زمان برای مسافرت به این شهر فصل پاییز و بهار می‌باشد. ۱۵ میلیون نفر امرزه، جمعیت پایتخت چین را تشکیل می‌دهند. پکن خود حکایت از قدمت ۳۰۰۰ ساله این شهر دارد.

کاخ تابستانی پکن: کاخ تابستانی از کلاسیک ترین و برجسته ترین باغهای دنیا و اصلی ترین نمونه از باغ سبک چینی است.

دیوار بزرگ چین (شهر پکن): دیوار بزرگ چین، دژی است که در فاصله سده سوم پیش از میلاد تا اوایل قرن هفدهم ساخته شده است. این دژ به منظور حفاظت از سلسله‌های مختلف چین در مقابل تاخت و تاز هانیکها، مغولهاف ترکها و سایر اقوام چادرنشین که از سرزمین‌های جدید مغولستان و منچوریا می‌آمدند، دیوار بزرگ چین بین سالهای 200 تا 220 پیش از میلاد توسط اولین امپراطور چین یعنی کین‌سی‌هانگ ساخته شد. که به طول ۶۳۵۲ کیلومترمی باشد. این دیوار تقریباً مرز بین چین شمالی و مغولستان داخلی را مشخص می‌کند.

دیوار چین در سال 1987 توسط سازمان یونسکو، جزو یکی از آثار باستانی دنیا قرار گرفت. این دیوار مانند یک اژدهای عظیم، از میان صحراها، چمنزارها، کوه ها و فلات ها، از غرب تا شرق کشور چین عبور کرده است که در حال حاضر قسمت هایی از آن در حال تخریب است یا به کلی ناپدید شده است. دیوار چین تنها ساخته بشر است که اگر از جو زمین خارج شویم، میتوانیم آنرا ببینیم. با این حال، این دیوارهنوز هم یکی از جاذبه های گردشگری در دنیا به شمار می رود که دارای معماری با شکوه و عظیمی است و از لحاظ تاریخی ارزش بسیاری دارد و با عظمتی که دارد هزاران چشم را به خود خیره نگه می دارد.

 تاریخ دیوار چین

این دیوار عظیم الجثه ” در فصول مختلف سال در برابر هجوم لشگر های متخاصم، همانند یک دیواره دفاعی و یک اثر نفوذ ناپذیر، برای جلوگیری از یورش قبیله های وحشی به شهرها ساخته شده است.

این دیوار که در طول حکومت پادشاهان مختلف بارها تعمیر و بازسازی شده و گسترش یافته است، در حقیقت هنگامی که برای اولین بار بنا شد، به عنوان دژی مستحکم و مستقل به شمار میرفت و پس از آن در هنگام امپراطوری “کین” به دیوار عظیمی مبدل شد.. از آن پس، این دیوار بزرگ به عنوان بنای یادبود ملت چین در طول تلریخ، بر شمرده می شده است. دیدار و گشت و گذار از این دیوار ، همانند سفری به گذشته های تاریخ است. زیرا در هر قدمی که بر میدارید، با یکیاز شاهکارها و عجایب معماری روبرو می شوید.

 معماری و ساختمان دیوار

نحوه ساخته شدن این دیوار بسیار جالب است. در ساختن این دیوار، از مصالح و نیروهای انسانی بیشماری از جمله سربازان، زندانیان و مردم بومی استفاده شده است. دیوار چین سمبل و نشانه بارزی از خرد، پشتکار و سر سختی مردم چین است.

اما یکی از نکات جالب توجه که در ساخت این دیوار وجود دارد، استفاده از آرد برنج در ساختار آجرهای آن است. به این شکل که معماران و طراحان دیوار چین برای آنکه به آجرهای دیوار استحکام بیشتری ببخشند، به ترکیبات سازنده آن، آرد برنج نیز افزودند تا دوام و قدرت دیوار را افزایش دهند.

نقشه گوگل

فیلتر وضعیت تور:

فیلتر پیشنهادهای ویژه:

فیلتر شهرها:

فیلتر دسته: