چین (آسیا)

موقعیت جغرافیایی

سرزمین چین پر جمعیت ترین کشور جهان،با مساحت ۹۵۷۲۹۰۰ کیلومتر مربع،پهنه وسیعی از آسیای مرکزی را به خود اختصاص داده است.کشورهای روسیه، مغولستان، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان،افغانستان، پاکستان،هند، نپال، بوتان، میانمار(برمه)، لائوس، ویتنام و کره شمالی در همسایگی چین قرار دارند. همچنین این کشور از قسمت شرقی و جنوب شرقی به دریای زرد، دریای چین شرقی و دریای چین جنوبی و دیگر آبهای آزاد راه دارد. بیشتر مردم چین از نژاد زرد هستند. جز چینی ها تیره های دیگری نیز در این سرزمین پهناور زندگی می کنند مانند مغول ها و تبتی ها.پکن پایتخت کشور پهناور چین و مرکز سیاسی، اقتصادی، فرهنگی آن می باشد.پکن(به تلفظ چینی) و     بی جینگ-Beijing-(به تلفظ انگلیسی) دومین شهر بزرگ چین(بعد از شانگهای) به شمار می رود که در شمال شرقی این کشور قرار دارد.اگرچه اینک پکن شهری مدرن و مطابق با قرن ۲۱ می باشد، اما می توان زندگی سنتی را نیز در چایخانه ها، معابد و برخی محله های آن نظاره گر بود.این شهر با داشتن بزرگترین میدان دنیا(میدان تیان آنمن)، بزرگ ترین مجموعه حفظ شده از کاخ های امپراتوری دنیا(شهر ممنوعه) و یکی از با شکوه ترین و بزرگ ترین باقیمانده از عجایب جهان(دیوار چین) و همچنین معبد زیبای بهشت، به عنوان یک شهر تاریخی و فرهنگی منحصر به فرد، سالیان سال مورد تحسین و توجه جهانگردان از اقصی نقاط جهان بوده و می باشد.

زبان رسمی

زبان رسمی کشور چین، مانداریان (شاخه ای از زبان چینی) می باشد.

واحد پول

واحد پول در این کشور یوان(CNY) می باشد.کلیه ارزهای معتبر دنیا(دلارآمریکا، یورو، پوند انگلیس و …) در بانک ها، صرافی ها، هتل ها و فروشگاه های بزرگ قابل تبدیل می باشند. از کلیه کارت های اعتباری معتبر دنیا نظیرAmerican Express، Master Card، Visa Card و… می توان در هتل ها و فروشگاه های بزرگ استفاده نمود.

فرهنگ و آداب و رسوم چین

سال نو چینی از مهم ترین تعطیلات سنتی مردم چین است. گاهشماری چینی، گاهشماری ترکیبی شمسی- قمری است و حرکت خورشید، ماه و ستارگان، تعیین کننده روزها، ماه‌ها و سال‌ها هستند. سال نو، با پدیدار شدن ماه در نخستین روز سال آغاز می‌شود و به همین علت گاه به آن سال نوی قمری نیز گفته می‌شود. جشن سال نو، عموماً پانزده روز به طول می‌انجامد و با جشن فانوس پایان می یابد.

 آداب و رسوم سال نو

چینی‌های بودایی، در این روز از خوردن گوشت پرهیز می‌کنند. بودائیان بر این باورند که روشن کردن آتش و استفاده از کارد در روز اول سال نو، خوش یمن نیست؛ بنابراین معمولاً غذای این روز، از قبل پخته می‌شود. همچنین در این روز، چینی‌ها به دیدار و بازدید بزرگترهای خانواده می‌روند. رقص شیر یکی از کهن‌ترین آیین‌های چینی است که در این روز انجام می‌پذیرد. برخی خانواده‌ها برای از بین بردن شرّ ارواح خبیثه، این گروه‌های عروسک گردان را به خانه دعوت می‌کنند تا با آهنگ‌ها و رقص‌های خاص، بدیمنی این روز را از بین ببرند. از دیگر آداب و رسوم این جشن، هدیه پاکت سرخ است.

برخی از نقاط بسیار زیبا و دیدنی درچین

معبد آسماني (شهر پكن):  اين معبد در مكاني بسيار زيبا و باشكوه بنا شده است. امپراطوران چيني در آن زمان خودشان را (پسر بهشت) مي‌ناميدند و اين معبد با ديواري بلند در قسمت شمالي به صورت نيم دايره محصور و نماد و سمبل بهشت ناميده مي‌شود.از جذابيتهاي ديگر اين معبد وجود چترهايي با سر طلايي رنگ مي‌باشد. اين بنا از چوب و آجر ساخته شده است.

شهر ممنوعه (شهر پكن) : ساخت قصر از سال 1407 يعني در پنجمين سال فرمانروايي YONGUE ، امپراطور سوم سلسله MING آغاز شد و 14 سال بعد يعني در سال 1420 تكميل شد.

ميدان تيان آن من (شهر پكن):  این میدان با 440 هزار متر مربع مساحت ، در مرکز شهر پکن قرار دارد . محلي براي بازديد برج TIANANMEN مقبره قهرمانان چين، كاخ‌ها و عمارت به يادماندني و پرچم‌ ملي در اين ميدان هميشه برافراشته است.همچنين ، اين ميدان همه روزه از گلهاي زيبا و تازه آراسته می‌شود و اين امر بر جذابيت اين محل افزوده است.

شانگهاي (شهر شانگهاي): شانگهاي با قدمتي تاریخي در كشور چين در دهانه رودخانه YANGTZE واقع شده است. اين شهر صنعتي، امروزه با ۵/۱۸ ميليون نفر جمعيت بعنوان يكي از بهترين شهرهاي صنعتي جهان محسوب مي‌شود.

پكن (شهر پكن): شهر پكن بعنوان مركز سياسي و تجاري چين با وسعت 800/۱۶ كيلومتر مربع يكي از مهم‌ترين و جذاب‌ترين پايتخت‌هاي جهان محسوب مي‌شود. پكن داراي آب و هوايي چهار فصل بوده و بهترين زمان براي مسافرت به اين شهر فصل پاييز و بهار مي‌باشد. ۱۵ ميليون نفر امرزه، جمعيت پايتخت چين را تشكيل مي‌دهند. پكن خود حكايت از قدمت ۳۰۰۰ ساله اين شهر دارد.

کاخ تابستانی پکن: کاخ تابستانی از کلاسیک ترین و برجسته ترین باغهای دنیا و اصلی ترین نمونه از باغ سبک چینی است.

ديوار بزرگ چين (شهر پكن): ديوار بزرگ چين، دژي است كه در فاصله سده سوم پيش از ميلاد تا اوايل قرن هفدهم ساخته شده است. اين دژ به منظور حفاظت از سلسله‌هاي مختلف چين در مقابل تاخت و تاز هانيكها، مغولهاف تركها و ساير اقوام چادرنشين كه از سرزمين‌هاي جديد مغولستان و منچوريا مي‌آمدند، دیوار بزرگ چین بين سالهاي 200 تا 220 پيش از ميلاد توسط اولين امپراطور چين يعني كين‌سي‌هانگ ساخته شد. كه به طول ۶۳۵۲ كيلومترمی باشد. اين ديوار تقريباً مرز بين چين شمالي و مغولستان داخلي را مشخص مي‌كند.

دیوار چین در سال 1987 توسط سازمان یونسکو، جزو یکی از آثار باستانی دنیا قرار گرفت. این دیوار مانند یک اژدهای عظیم، از میان صحراها، چمنزارها، کوه ها و فلات ها، از غرب تا شرق کشور چین عبور کرده است که در حال حاضر قسمت هایی از آن در حال تخریب است یا به کلی ناپدید شده است. ديوار چين تنها ساخته بشر است که اگر از جو زمين خارج شويم، ميتوانيم آنرا ببينيم. با این حال، این دیوارهنوز هم یکی از جاذبه های گردشگری در دنیا به شمار می رود که دارای معماری با شکوه و عظیمی است و از لحاظ تاریخی ارزش بسیاری دارد و با عظمتی كه دارد هزاران چشم را به خود خيره نگه می دارد.

 تاریخ دیوار چین

این دیوار عظیم الجثه ” در فصول مختلف سال در برابر هجوم لشگر های متخاصم، همانند یک دیواره دفاعی و یک اثر نفوذ ناپذیر، برای جلوگيری از يورش قبيله های وحشی به شهرها ساخته شده است.

این دیوار که در طول حکومت پادشاهان مختلف بارها تعمیر و بازسازی شده و گسترش یافته است، در حقیقت هنگامی که برای اولین بار بنا شد، به عنوان دژی مستحکم و مستقل به شمار میرفت و پس از آن در هنگام امپراطوری “کین” به دیوار عظیمی مبدل شد.. از آن پس، این دیوار بزرگ به عنوان بنای یادبود ملت چین در طول تلریخ، بر شمرده می شده است. دیدار و گشت و گذار از این دیوار ، همانند سفری به گذشته های تاریخ است. زیرا در هر قدمی که بر میدارید، با یکیاز شاهکارها و عجایب معماری روبرو می شوید.

 معماری و ساختمان دیوار

نحوه ساخته شدن این دیوار بسیار جالب است. در ساختن این دیوار، از مصالح و نیروهای انسانی بیشماری از جمله سربازان، زندانیان و مردم بومی استفاده شده است. دیوار چین سمبل و نشانه بارزی از خرد، پشتکار و سر سختی مردم چین است.

اما يكی از نكات جالب توجه كه در ساخت اين ديوار وجود دارد، استفاده از آرد برنج در ساختار آجرهای آن است. به اين شكل كه معماران و طراحان ديوار چين برای آنکه به آجرهای ديوار استحكام بيشتری ببخشند، به تركيبات سازنده آن، آرد برنج نيز افزودند تا دوام و قدرت ديوار را افزايش دهند.

نقشه گوگل

فیلتر شهرها:

فیلتر دسته:

فیلتر وضعیت تور:

فیلتر پیشنهادهای ویژه:

فیلتر شهرها:

فیلتر دسته: